Medlem som vill utträda ur föreningen, skall skriftligen anmäla detta till styrelsen och anses därmed omedelbart ha lämnat föreningen.
Fullständiga stadgar finns på föreningssidorna (vänsternavigationen)
xedric wrote
Förslag:
- att beslut om att arrangera Swordfish flyttas från punkt 14 till punkt 13 "
- att "information om ny lokal" stryks från punkt 16 "Övriga frågor" och att en ny punkt "Skaffa ny lokal" läggs till punkt 13. Årsmötet fattar beslut om nästa (detta) års styrelses verksamhetsplan och budget, och att skaffa en ny lokal kommer verkligen påverka vår verksamhet och budget. Årsmötet skall inte informeras utan besluta.
- att en ny punkt "Fira GHFS 5-årsjubileum" läggs till punkt 13 och att "Information om GHFS kommande 5 års jubileum" stryks från punkt 16. Igen, årsmötet skall inte informeras utan besluta. Fördelen med att flytta den till punkt 13 är att då kan vi även fastställa en budget till 5årsfirandet. Det kan vi inte om den ligger under punkt 16.
Anders Linnard wrote
Angående verksamhetsplan så är det inte särskilt krångligt egentligen. Mig spelar det inte särskilt stor roll hur vi gör, men att fastställa en verksamhetsplan är inte bakvänt, eftersom årsmötet är föreningens högsta beslutande organ. Styrelsens roll är egentligen inte att fastställa vad föreningen ska göra, även om det praktiskt blir så i alla fall. Den ska utföra.
/Anders
När årsmöte eller medlemsmöte inte är samlat är styrelsen föreningens beslutande organ, och ansvarar för föreningens angelägenheter.
• verkställa av årsmötet fattade beslut,
Det åligger sekreteraren särskilt att
• förbereda styrelsens sammanträden och föreningens möten
• föra medlemsförteckning och se till att medlemmarna betalar beslutade avgifter till föreningen
Conny wrote
Ändring av stadgar: §20 punkt 10 Fastställande av verksamhetsplan samt behandling av budget för det kommande verksamhets/räkenskaps året: Förslag att punkt nr 10 stryks från stadgarna.
Conny wrote
Du skriver i ditt inlägg att röstas mitt förslag igenom tar vi bort all makt från den vanlige medlemmen. Nej Niklas det gör det inte. Årsmötet/medlemsmötet är det organ som beslutar om verksamhetsplan och budget. Har aldrig hävdat något annat.