Göteborgs Historiska Fäktskola
Svenska forum => Tillkännagivanden => Ämnet startat av: Axel Pettersson skrivet 2009-04-11, 21:02:23
-
Under våren kommer följande kläder finnas till försäljning, vi meddelar så fort de kommit in i lager:
t-shirts med GHFS-logga (herr-och dammodell), vita, marinblå och röda
träningsbyxor (modell fotbollsknickers), svarta med vit GHFS-logga
långa strumpor, svarta och vita
armykepsar svarta/mörkblå med GHFS-logga
tygmärken med GHFS-logga att sy fast på jackor, gambesoner, träningsväskor, lillebrorsor etc
På gång:
vct-tröjor, linnen, hoodies, pikétröjor, "under armour"-plagg, bandanas (att ha under fäktmasken), slipovers mm.
Kommer kläderna in i tid kommer de som åker till DIjon ha första tjing på beställningar.
-
Nu har tygmärkena kommit, de är i svart/vitt och kostar 25kr/st. Kontakta materialansvarige Conny för inköp, han kommer att ha med sig dom till varje träning han är med på.
Extra extra, passa på att köpa ditt eget exemplar av förstautgåvan av GHFS tygmärke, med en unik felstavning (se bild nedan), bara i denna upplaga!Begränsat antal kvar!Kan trygga din pension!
Övriga kläder är på gång.
(http://www.ghfs.se/Portals/0/Gallery/464/Traning/2009/Tr%C3%A4ning%2023e%20maj/PICT0035.JPG)
-
nu finns även t-shirts, 3/4-byxor, kepsar och strumpor att köpa, bilder och priser kommer inom kort.
-
En ny beställning kommer in i god tid innan Swordfish så alla kan vara snygga på GHFS eget HEMA-event (den 21a oktober ska grejerna vara här). T-shirts och byxor kommer nu även finnas i "karlakarl-size" dvs XXL respektive strl 8, och vi har även köpt in bandanas med GHFS-loggan på för den som vill se härligt retro ut under fäktmasken (minskar slit på håret och hindrar svett från att rinna ner i pannan med, i teorin).
tygmärken, kepsar och strumpor finns fortfarande kvar från förra beställningen. Som vanligt gäller att du pratar med vår hälare Fixar-Conny Corneliusson, t.ex genom köp & sälj-forumet så tar han med sig det du vill testa eller köpa till träningen.