Joachim Nilsson från Gimo, norr om Uppsala, var en pionjär inom Svensk HEMA och visade på ett tidigt stadie åt vilket håll vi andra skulle gå. Han lämnade oss allt för tidigt sommaren 2008 och turneringen på Swordfish som hölls för första gången på hösten samma år, har sedan dess burit hans namn, för alla vapenslag.
https://www.youtube.com/watch?v=dJkfmt_qIsY&feature=youtu.be2008:-------------------------------
Nylon waster Longsword:------
Participants 16
1:st Scott Brown (Schwert am Schwert - USA)
2:nd Tim Gallagher (?? - GB)
3:rd Robert Molin (GHFS - Swe)
final:
https://www.youtube.com/watch?v=XhXryIo1x40&feature=plcpWooden Shinai mixed longsword / s&b ------
Participants 16
1:st dr Milo Thurston (s&b) (?? - GB)
2:nd Magnus Hagelberg (s&b) (GHFS -Swe)
3:rd n/a - No match for third place
final:
??
2009:---------------------------------
Nylon waster Longsword:------
Participants ?.
1:st Dennis Ljungkvist (KuHFS -Swe)
2:nd Anders Linnard (GHFS - Swe)
3:rd Matt Galas (US)
final:
https://www.youtube.com/watch?v=DXrp5pSP448Nylon waster s&b:------
Participants ?.
1:st Roland Warzeka (Hammarborg - Ger)
2:nd Mattias Ulricht (?? - ??)
3:rd ??
final:
https://www.youtube.com/watch?v=l683IL9gzk4&feature=relmfuWooden shinai mixed longsword / s&b:------
Participants ?.
1:st Hugo Sjöberg (GHFS -Swe)
2:nd Scott Hellroth (GHFS Swe)
3:rd ??
final:
https://www.youtube.com/watch?v=KyR1PeboriA&feature=relmfuWooden shinai sabre:------
Participants ?.
1:st Mikael Widegren (GHFS - Swe)
2:nd Hugo sjöberg (GHFS - Swe)
3:rd ??
final:
https://www.youtube.com/watch?v=XMhnmFo9v_Y&feature=related2010:----------------------------------
Steel Longsword:------
Participants ?.
1:st Axel Petterson (GHFS - Swe)
2:nd Anders Linnard (GHFS - Swe)
3:rd Dennis Ljungkvist (KuHFS - Swe)
final:
https://www.youtube.com/watch?v=o2zA9EabWmMWomen Nylon waster Longsword:------
Participants ?.
1:st Krisztina Nagy (?? - Hun)
2:nd Nina Trollvige (GHFS - Swe)
3:rd Jenny-Ann Pettersson (GHFS - Swe)
final:
https://www.youtube.com/watch?v=5CDpXL7KNM8&feature=relmfuNylon waster Mixed longsword s&b:------
Participants ?.
1:st Tomas Nyzell (s&b) (UHFS - Swe)
2:nd Magnus Hagelberg longsword (GHFS - Swe)
3:rd Dennis Ljunkvist (KuHFS - Swe)
final:
https://www.youtube.com/watch?v=9bbAdNRFQB4Rapier:------
Participants ?.
1:st Phil Marshall
2:nd Dennis Ljungkvist (KuHFS - Swe)
3:rd Hans Jörnlind (Gamla stans Fäktskola - Swe)
final:
https://www.youtube.com/watch?v=8OADYAUIaq0Leather Dussack:------
Participants ?.
1:st Andreas Engström (GHFS - Swe)
2:nd Mikael Widegren (GHFS - Swe)
3:rd Henry Rhodes ??
final:
https://www.youtube.com/watch?v=NQK8JxL3x242011:------------------------------------
Steel Longsword:------
Participants ?.
1:st Jan Chodkiewicz (Fechtschule Gdansk - Pol)
2:nd Bert Gevaert (s:t Michaels Guild - Bel)
3:rd Axel Petterson (GHFS - Swe)
final:
https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=tD_iG65DraI#t=6717sWomen Steel Longsword:------
Participants ?.
1:st Krisztina Nagy (Hung)
2:nd Nicole Smith(Blood&Iron - Can)
3:rd Kit Smith (NZ)
final:
https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=tD_iG65DraI#t=5170sSteel s&b:------
Participants ?.
1:st Kristine Konsmo (FKFD - Nor)
2:nd Staffan Sannemalm (Swe)
3:rd Tomas Nylökken (FKFD - Nor)
final:
https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=tD_iG65DraI#t=3912sRapier:------
Participants ?.
1:st Dennis Ljungkvist (KuHFS)
2:nd Hans Jörnlind (Gamla stans Fäktskola - Swe)
3:rd Mika Keskitalo (UHFS - Swe)
final:
https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=tD_iG65DraI#t=956sSteel sabre:------
Participants ?.
1:st Hugo Sjöberg (GHFS - Swe)
2:nd Andreas Engström (GHFS - Swe)
3:rd Jake Norwood (?? - US)
final:
https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=tD_iG65DraI#t=2426s2012:------------------------------------
Longsword:------
Participants 66.
1:st Dennis Ljungkvist (kuHFS - SWE)
2:nd Rory van Noort(AMEK - Neth)
3:rd Jan Chodkiewicz (Fechtschule Gdansk - Pol)
final:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=eMoPNDz5bS0#t=9646Women Longsword:------
Participants 18
1:st Märta-Sofie Geijer (ÖFHF - Swe)
2:nd Jessica Finley (Selohaar Fechtschule - US)
3:rd Krizstina Nagy (Trnavský šermiarsky - Slo)
final:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=eMoPNDz5bS0#t=8047Sabre:------
Participants 38
1:st Johan Lundby (Stockholms Stigmän - Swe)
2:nd Jacob Norwood(MKDF - US)
3:rd Dennis Ljungkvist (KuHFS - Swe)
final:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=eMoPNDz5bS0#t=6139Rapier:------
Participants 34
1:st Fransesco Loda (A.R.d'Armi - It)
2:nd Mika Keskitalo(UHFS - Swe)
3:rd Piermarco Terminiello (School of the sword - UK)
final:
https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=eMoPNDz5bS0#t=2347Sword & Buckler:------
Participants 46
1:st Grzegorz Brzezinski (TSF - Pol)
2:nd Andrzej Zmuda Trzebiatowski(TSF - Pol)
3:rd Thomas Nyzell(UHFS - Swe)
final:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=eMoPNDz5bS0#t=4397Wrestling HW:------
Participants
1:st Staffan Sannemalm (ÖFHF - Swe)
2:nd Mariusz Famulski (Ringschule Wroclaw - Pol)
final:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=eMoPNDz5bS0#t=6938Wrestling MW:------
Participants
1:st Gregor Medvešek (Schola pugnatoria Celeiana - Slo)
2:nd Tomek Maziarz (Ringschule Wroclaw - Pol)
final:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=eMoPNDz5bS0#t=5161Wrestling LW:------
Participants
1:nd Johan Dahlberg(UHFS - Swe)
2:st Jonas Andersson(UHFS - Swe)
final:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=eMoPNDz5bS0#t=30802013:------------------------------------
Longsword:------
Participants 74.
1:st Hans Jörnlind (Gamla stans fäktskola - Swe)
2:nd Grzegorz Brzezinski (TSF Budowaiani - Pol)
3:rd Markus Pettersson (KuHFS - Swe)
final:
https://www.youtube.com/watch?v=2KIG_c5WXQE#t=8709Longsword Franco Belgian:------
Participants (Invitational)
1:st Szabolcs Waldmann (Ars Ensis - Hun)
2:nd Anders Linnard (GHFS - Swe)
3:rd Hans Jörnlind (Gamla stans fäktskola - Swe)
final:
https://www.youtube.com/watch?v=2KIG_c5WXQE#t=4720Women Longsword:------
Participants 17
1:st Eliisa Keskinen (Espoon - Fin)
2:nd Claudia Krause (School of the sword - UK)
3:rd Märta-Sofie Geijer (ÖFHF - Swe)
final:
https://www.youtube.com/watch?v=2KIG_c5WXQE#t=6430Sabre:------
Participants 39
1:st Grzegorz Brzezinski (TSF Budowaiani - Pol)
2:nd Johan Lundby(Stockholms stigmän - Swe)
3:rd Andreas "The auld fox" Engström(GHFS - Swe)
final:
http://www.youtube.com/watch?v=2KIG_c5WXQE#t=1540Rapier:------
Participants 26
1:st Fransesco Loda (A.R.d'Armi - It)
2:nd Reinis Rinka (Academy of Historical Arts - UK)
3:rd Piermarco Terminiello (School of the sword - UK)
final:
https://www.youtube.com/watch?v=2KIG_c5WXQE#t=3526Wrestling HW:------
Participants
1:st Staffan Sannemalm (ÖFHF - Swe)
2:nd Gregor Medvesek (Schola Pugnatoria Celeiana - Slo)
3:rd Constantin Speitel (Indes - AU)
final:
https://www.youtube.com/watch?v=2KIG_c5WXQE#t=7161Wrestling MW:------
Participants
1:st - Ingulf KohlWeiss (Indes - AU)
2:nd - Magnus Lundborg (UHFS - Swe)
3:rd - Szymon Chlebowski (Fechtschule Gdansk - Pol)
final:
https://www.youtube.com/watch?v=2KIG_c5WXQE#t=5426Wrestling LW:------
Participants
1:nd - Mikael Widegren(GHFS - Swe)
2:st - Kit Smith (UK)
3:rd - Johan Dahlberg(UHFS - Swe)
final:
https://www.youtube.com/watch?v=2KIG_c5WXQE#t=2325Joachim Nilsson Memorial Tournament 5 years
Summary---------------
Longsword
2008(nylon) - Scott Brown
2009(nylon) - Dennis Ljungkvist
2010(steel) - Axel Pettersson
2011(steel) - Jan Chodkiewicz
2012(steel) - Dennis Ljungkvist
2013(steel) - Hans Jörnlind
Women longsword
2010(nylon) - Krisztina Nagy
2011(steel) - Krisztina Nagy
2012(steel) - Märta-Sofie Geijer
2013(Steel) - Eliisa Keskinen
Sword and Buckler
2009 - Roland Warzecha
2010 - -
2011 - Kristine Konsmo
2012 - Grzegorz Brzezinski
2013 - -
Rapier
2010 - Phil Marshall
2011 - Dennis Ljungkvist
2012 - Fransesco Loda
2013 - Fransesco Loda
Sabre
2009(Shinai) - Mikael Widegren
2010(dussack) - Andreas Engström
2011(Steel) - Hugo Sjöberg
2012(Steel) - Johan Lundby
2013(Steel) - Grzegorz Brzezinski